Water Purifier SCSJ I 10L
Water Purifier SCSJ I 10L
Click to enlarge
Home Laboratory Equipment Water Distillers Laboratory Water Purifier 10L SCSJ-I-10L
Chemical Oxygen Demand Analyser
Chemical Oxygen Demand Analyser R48,968.00
Back to products
Laboratory Water Deioniser 10L
Laboratory Water Deioniser 10L R33,985.00
Laboratory Water Purifier 10L SCSJ-I-10L
R33,994.00
Weight 36.10 kg
Dimensions 55 × 55 × 62 cm
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Add to wishlist
SKU: MAS0074 Category: Water Distillers
Share:
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Laboratory Water Purifier- SCSJ-I-10L
HPLC Water For the lab
Technical Parameter
Model
SCSJ-I-10L
SCSJ-II-30L
Water Output Type
RO &DI water
Water Output Speed
10L/H
30L/H
Purifying Procedure
PF+AC+RO+DI
Water Supply Requirement
Tap water: TDS<200ppm, 5~45℃, 1.0~3.5Kgf/cm2
Pre-treatment
10’’PP filter*1+10’’Activated carbon *2
RO unit
100GPD RO membrane*1
Subsequent unit
Deion purification column*1
Pure Water Quality
●Soluble organic matter: Rejection rate>99% (molecular weight>100)
●Particle: Rejection rate>99%;
●Microbe: Rejection rate>99%
●Salt rejection rate:>99%;
●TDS (total solids solubility): RO water:5~10 ppm;
●Resistivity: 7.0~10.0 MΩ·cm;
●PM (particulate matter) (>0.22μm): <1/ml;
●Conductivity: 0.143~0.100 μs/cm;
●Microbe/Germ: <1 CFU/ml
Water Quality Monitor
TDS (Total Dissolved Solids) meter
Consumption
48W
200W
Power Supply
AC220±10%, 50/60Hz; 110±10%,60Hz
Standard Configuration
Main body (Include 1 set of cartridges)+TDS meter
External Size (W*D*H)
394*390*502mm
325*403*650mm
Package Size (W*D*H)
531*551*621mm
391*471*1176mm & 700*300*250mm