Home Extractor And Filter Cabinets Fume Hood Ducted Cabinet FSF1500X
Fume Hood Ducted Cabinet FSF1000X
Fume Hood Ducted Cabinet FSF1200X R110,855.00
Back to products
Fume Hood Ducted Cabinet
Fume Hood Ducted Cabinet R119,085.00
Fume Hood Ducted Cabinet FSF1500X
R113,850.00
Weight 280 kg
Dimensions 165 × 112 × 168 cm
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Add to wishlist
SKU: FSF1500(X) Category: Extractor And Filter Cabinets
Share:
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Lead Time: 4-6 Weeks
Laboratory Fume Hood Cabinet
1. UV lamp for sterilization.
2. Motorized front glass window.
3. Adjustable air speed: 9 levels.
4. Alarm when filter working time 3500 hours.
5. With air velocity memory function in case of power failure.
6. Back side air compensation, to avoid turbulence in work area.
7. 10°slope front ergonomics design, fatigue-free working posture.
8. Microprocessor control system, LED display shows filter working time .
Model FSF1500(X)
External Size (W*D*H) 1600*840*2150mm
Internal Size (W*D*H) 1380*730*745mm
Work Surface Height 750mm
Max Opening 520mm
Blower Built-in centrifugal blower; Speed adjustable with 9 levels
Air Velocity 0.3-0.8m/s
Noise ≤60dB
Fluorescent Lamp 36W*1
UV Lamp Emission of 253.7 nanometers fo most efficient decontamination
Front Window Motorized; 5 mm toughened glass, anti-UV
Material Exterior:Cold-rolled steel with anti-bacteria powder coating.
Work Table:Chemical resistant phenolic resin
Power Supply AC220V±10%, 50/60Hz; 110V±10%, 60Hz
Consumption 500W
Standard Accessory Water tap, Gas tap, Water sink, Base stand, UV lamp*2, Fluorescent lamp.
waterproof socket consumption not more than 500W, the rest models with two waterproof sockets
consumption not more than 500W, 4 meters exhaust duct, Active carbon filter, Foot switch
Gross Weight 280kg
Package Size
(W*D*H)
1650*1120*1680mm