Biological Safety Cabinet BSC-1300IIA2
Click to enlarge
Home Extractor And Filter Cabinets Biological Safety Cabinet BSC-1300IIA2
Biological Safety Cabinet BSC-1500IIA2
Biosafety Cabinet BSC-1000IIA2 R105,835.00
Back to products
Biological Safety Cabinet BSC-1500IIA2 R115,814.00
R107,405.00
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Add to wishlist
Category: Extractor And Filter Cabinets
Share:
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Lead Time: 4-6 Weeks
Biological Safety Cabinet A2: BSC-1300IIA2-X
Model BSC-1100IIA2-X BSC-1300IIA2-X BSC-1500IIA2-X BSC-1800IIA2-X
Internal Size
(W*D*H)
940*600*660 mm 1150*600*660 mm 1350*600*660mm 1700*600*660 mm
External Size
(W*D*H)
1100*750*2250mm 1300*750*2250mm 1500*760*2250mm 1873*775*2270mm
Tested Opening Safety Height 200 mm(8”)
Max Opening 420mm(17”) 420mm(17”) 500mm(20”) 480mm(20”)
Inflow Velocity 0.53±0.025 m/s
Down flow Velocity 0.33±0.025 m/s
Pre-Filter Washable
HEPA Filter Two, 99.999% efficiency at 0.3 μm,filter life indicator.
Front Window Motorized,two-layer laminated toughened glass ≥ 5mm,anti UV.
Noise   EN1246949 ≤ 58 dB
UV Lamp 30W*1 30W* 1 40W* 1 40W*1
UV timer, UV life indicator, emission of 253.7 nanometers
for most efficient decontamination.
Illuminating Lamp LED Lamp LED Lamp LED Lamp LED Lamp
12W*2 14W*2 16W*2 16W*2
Illumination ≥1000Lux
Consumption 700W 850W 900W 1200W
Waterproof Sockets Two, total load of two sockets: 500W
Display LCD display: exhaust filter and downflow filter pressure, filter and UV lamp working time,
inflow and downflow velocity, filter life, humidity and temperature, system working time etc.
Control System Microprocessor
Airflow System 0% air recirculation, 100% air exhaust
Alarm Abnormal airflow velocity; Filter replacement; Front window at unsafe height.
Exhaust Duct 4 meters PVC duct, Diameter:300mm
Material Work Zone: 304 stainless steel
Main Body: Cold-rolled steel with anti-bacteria powder coating.
Work Surface Height 750mm
Caster Foot master caster
Power Supply AC 220V±10%, 50/60Hz; 110V±10%, 60Hz (110V/60Hz is not applicable to BSC-1800IIB2-X)
exhaust duct, drain valve, waterproof sockets*2, pipe strap*2
Optional Accessory Water and gas tap, Electric height adjustable base stand
Gross Weight 246kg 276kg 302kg 408kg
Package Main Body 1000* 2100* 2100 mm 1300*800*2100 mm 1500*800*2100 mm 2000*800*2100 mm
Exhaust Blower (W*D*H) 970* 810* 630 mm 970* 810* 630 mm 970* 810* 630 mm 970* 810* 680 mm